• ,

  Зимски чај – за комплетно уживање во зимските денови

  Зимски чај - Алкалоид

  Студените зимски денови се она време од годината кога најмногу се ужива во топлината на домовите, со шолја вкусен чај во раката и со топла прекривка. Оваа пријатна атмосфера често е надополнета со веењето на снегот, односно погледот кон прозероцот, кој ни дава вистинска зимска идила. Oсвен уживањето во својот дом, многумина им се препуштаат […]

 • , , , ,

  ДЕТОКСИКАЦИЈА НА ОРГАНИЗМОТ ПО ПРАЗНИЦИТЕ

  Многу е важно да се одржува имунолошкиот систем и да се прочисти телото од разните отрови опасни за нашето здравје. Најпрво е многу важно да ги отстраните сите видови на шеќери (освен овошје), благо, алкохол и цигари. Исто така заборавете на брзата храна, како и на белите теста и преработената храна која има доста празни калории. […]

 • , , , ,

  ИНТОЛЕРАНЦИЈА НА ХРАНА НЕ Е ИСТО ШТО И АЛЕРГИЈА НА ХРАНА

  СИМПТОМИ НА ИНТОЛЕРАНЦИЈА Метаболичката т.е вродената интолеранција, најчесто се јавува како резултат на недостаток или намалена активност на некој ензим, како последица на вродена грешка во генетскиот код на некој од ензимите, вклучени во сложени метаболички процеси. Интолеранцијата најчесто настанува како последица на стрес, инфекции, апликација на лекови кои се причина за оштетување на ѕидот […]

 • , , ,

  8 најголеми грешки кои ги правиме при одржување на оралната хигиена

  Оралната хигиена превентивно делува на добро здравје. Редовната и правилна хигиена овзоможува отстранување на остатоците на храна и денталниот плак кој е многу опасен. Д-р Нина Ве советува за 8-те најголеми грешки кои ги правиме при одржување на оралната хигиена. 8. Премногу силно ја притискаме четката при четкање на забите Кога пресилно четкаме, влакната на […]

 • , , ,

  АВИЦЕНА ЛАБОРАТОРИЈА СО НОВА ЛОКАЦИЈА ВО НАСЕЛБА АЕРОДРОМ

  Најпознатиот лабораториски бренд во нашата држава, Авицена Лабораторија, со цел да ги задоволи барањата и потребите на сите пациенти, започна со работа на нова, поголема и посовремена локација во населба Аеродром во Скопје, веднаш позади кафе бар Тренд. Авицена Лабораторија е најголемата лабораторија во државата, не само по бројот од над 75 вработени, туку и […]

 • , , ,

  Новогодишен шопинг со American Express картичките на Силк Роуд Банка

  Скопје, 19.12.2018 – По повод претстојните новогодишни и божиќни празници Силк Роуд Банка АД Скопје за корисниците на American Express картичките подготви вистинско новогодишно шопинг доживување. За прв пат во Македонија, единствено корисниците на American Express картичките издадени од банката со секоја трансакција направена на ПОС терминал од 19.12 до 30.12.2018 година во продавниците на […]

 • ,

  Совети од MyMarketing 4дел

  MyMarketing Нова година

  Новогодишната атмосфера е директно поврзана со маркетинг. Целата таа носталгија, среќа, исчекување на новите нешта во животот, без разлика колку се природни – толку повеќе се засилени со целиот новогодишен маркетинг концепт пласиран од маркетинг агенциите. Интересно е кога можеме преку едноставни алатки, да создаваме позитивни чувства кои доведуваат до повисока маркетинг вредност. Искористете го […]

 • ,

  “Black Friday” шопинг изненадување со American Express

  Силк Роуд Банка АД Скопје за корисниците на American Express картичките подготви вистинско шопинг изненадување по повод претстојниот ден на шопингот “Black Friday”. За прв пат во Македонија, единствено корисниците на American Express картичките со секоја трансакција направена на ПОС терминал во продавниците на Zara, Massimo Dutti, Stradivarius, Bershka и Pull & Bear во Скопје […]