• , ,

  ПАКСОН – КОМПАНИЈА NO.1 ЗА ДАИКИН ВО МАКЕДОНИЈА ЗА 2021 – РЕКОРДНА ПРОДАЖБА THE HIGHEST TURNOVER 2021

  ПАКСОН Е КОМПАНИЈА NO.1 ЗА ДАИКИН ВО МАКЕДОНИЈА ЗА 2021 со најголем прoмет. Според најновото рангирање за 2021, Постигнавме РЕКОРДНА ПРОДАЖБА, THE HIGHEST TURNOVER 2021. Горди сме на нашиот успех, целосно залагање на тимот на Паксон. ПАКСОН, Daikin King 2021 со најголем промет во фискалната 2021 година. Со нашиот експертски тим реализиравме HVAC иновативни енергетски […]

 • ,

  „Алкалоид“ АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија

  По неколкугодишното присуство и успешно работење на романскиот пазар, „Алкалоид“ АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија, со назив „Alkaloid Bucharest S.R.L.“. Друштвото е 100 % во сопственост на компанијата. Ваквиот деловен потег е дел од долгогодишната развојна, деловна политика на компанијата, во насока на главните стратешки определби што се однесуваат на глобализацијата на брендот […]

 • ,

  „АЛКАЛОИД“ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВРЕДНА 1,3 МИЛИОНИ ЕВРА

  Новиот магацин за фармацевтски суровини и за примарна амбалажа, на чија изведба се работеше околу 15 месеци, е дел од дваесетгодишниот инвестициски план за развој на ПЦ Фармација, кој се реализира со интензивно темпо и во услови на криза. Најновата инвестиција на „Алкалоид АД“ Скопје во магацински простор за фармацевтски суровини и за примарна амбалажа […]

 • , , ,

  Зошто ви е потребна вентилација во затворен простор

  Во основа, вентилацијата има за цел да го отстрани застоениот воздух од затворените простории и да го замени со “свеж” надворешен воздух. КАКО РЕШЕНИЈАТА ЗА ВЕНТИЛАЦИЈА НА DAIKIN МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ПРИЛАГОДУВАЊЕТО НА ДРАСТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ ВО НАШИОТ ЖИВОТЕН СТИЛ ПРЕДИЗВИКАНИ ОД COVID-19 Квалитетот на воздухот во затворен простор се дефинира како квалитет на воздухот […]

 • ,

  Уредете го вашиот мал стан до перфекција

  Мал стан не значи дека треба да се откажете од вашето омилено парче мебел, па и ако е големо. Експертите по дизајн советуваат дека е подобро да се стави еден поголем предмет наместо голем број помали кои можат да направат хаос во просторот. Визуелно зголемете го просторот Изберете големо и темно, но комбинирајте го во […]

 • ,

  Лизгачки системи кои ги исполнуваат најпрецизните барања

  Без оглед каде живеете, лизгачките врати и прозорци со големи димензии претставуваат совршен начин за создавање на импресивна и автентична архитектура, па така нивната популарност постојано се зголемува. Стамбениот простор станува се помал, а лизгачките врати и прозорци се совршено решение за оваа дилема: со овие системи кои навистина штедат простор, добиваме простор околу прозорецот […]

 • , , ,

  Заштитни фолии за прозорци

  Стаклото е еден од најзначајните материјали во градбата на станбените објекти поради способноста да пропушта светлина и сончеви зраци во просторот. И покрај развиените нови технологии на изработка на стаклото, обичното прозорско стакло, кое сè уште најчесто се употребува во станбените објекти, има слаби карактеристики во поглед на контрола на соларната енергија, топлинска изолација и […]

 • ,

  Е-КАПИТОЛИЈАДА, ИЗРАБОТУВАМЕ ЕКО МАСКИ ОД ЕЛЕКТРОНСКИ ОТПАД И СТАРИ БАТЕРИИ

  Нула Отпад своето дејствување како непрофитна организација во управување со специфичните текови на отпад го започна кон крајот на 2012 година и отогаш функционира исклучително активно и претставува поим за позитивни вредности во заштита на животната средина. По повод Денот на шегата, Нула Отпад во соработка со Општина Аеродром и Капитол Мол организира дигитална кампања […]

 • ,

  НЕОТЕЛ СО ВОНРЕДНИ УБАВИ ВЕСТИ!

  Во период на бројни и постојани поскапувања, НЕОТЕЛ овозможи нова, специјална промоција на најпродаваните пакети, со која на корисниците кои ќе склучат нов договор на 2 години, ќе им овозможи 50% пониска месечна претплата во првите 12 месеци од договорот. Во промоцијата се вклучени пакетите со супер брз интернет како и пакетите со супер брз […]

 • ,

  Метода за ублажување на болката при царски рез – комбинирана спинална епидурална анестезија – Прим. Д-р Владимир Ристевски

  Прим. Д-р Владимир Ристевски Дури и ако се мисли дека сè оди одлично, за многу мајки моментот на раѓање не е ништо повеќе од ноќен кошмар. Болката што ќе ја доживее за време на нормалното породување и загриженоста дека нејзиното бебе ќе биде повредено, ги приближуваат идните мајки до идејата за породување со царски рез. […]

 • , ,

  Како вежбањето влијае на вашето тело и благосостојба?

  вежбање тело благосостојба

  Само 30 минути вежбање дневно можат позитивно да влијаат врз вашето тело и да придонесат кон вашата благосостојба. Дали знаете како редовното вежбање влијае на вашето тело и ум? Повеќето од нас имаат работа која вклучува седење и се премногу зафатени кога станува збор за физичка активност. Но никогаш не е доцна да се сменат […]

 • ,

  Дали знаете безбедно да го распоредите багажот во вашиот автомобил ?

  Како да го распоредите багажот во вашиот автомобил за возењето да биде безбедно? Семејствата кои патуваат со автомобил, пред да се препуштат на магијата на одморот се соочуваат со предизвикот на распоредување багаж во багажникот. Еден од проблемите што најчесто се јавуваат е големиот багаж, особено ако имате мали деца, и недоволниот простор во багажникот. […]