, ,

Зошто токму Малта е Ваша дестинација за 8ми Септември?

Малта (08.09 – 11.09.2017): 3 ноќевања со појадок + авионски превоз + организација на патувањето од ТА New Ways of Travel

Малта е дестинација за љубопитни

Нема реки, ниту езера и планини. Затоа има кактуси  и евтиното пиво, а крајбрежниот појас може да ги освои сите со своите мирни води и чудни пештери. Движењето е на лево како во Англија, а пак зградите се повеќе изградени во арапски стил. Малта е своевидна централна точка на културите од три континенти и цивилизации.

Малта е блиску

Само по еден брз, помалку од двочасовен лет и веќе се наоѓате во друга клима, па најдобро отидете во есен, за да уживаат во топлото и убаво време уште малку.

Да одите во Малта веќе не е скапо

Островската држава стана уште поатрактивна и посакана за вистинските патници, сега откако авиокомпанијата WIZZ AIR пушти директни летови од Скопје до главниот град Валета. За 8ми септември имаме екстра понуда за Вас. Кликнете тука

За Малта не е потребна виза и се пазарува со евра. Малта е земја-членка на Европската унија и е во Еврозоната. Тоа значи дека може да се патува само со пасош и да потрошите некое евро таму.

 Во Малта се зборува англиски јазик . Малта е држава со два офиицални јазици – англиски и малтешки, а има и голема веројатност ако не владеете ниту еден од нив, да се разберете и на македонски, бугарски и српски поради високиот број на  балкански емигранти кои живеат таму.

Малтешкиот всушност е дијалект на арапскиот јазик, но се пишува на латиница, што ги прави сите имиња во именикот и информативните табли чудни и често фотографирани од туристите.

Кога е најдобро да се оди?

Малта е популарна туристичка дестинација и како земја со суптропска клима има долго, топло и влажно лето. Активната туристичка сезона започнува уште во април и трае до крајот на октомври. Сепак не ви ги препорачуваме месеците јули и август, бидејќи тогаш е поскапо, преполно, а и влажната медитеранска клима значи безмилосно сонце. Во есенските и пролетните месеци, сепак, температурите често надминуваат 25 степени, што е одлично бегство од нашите врнежливи денови и убаво време.

Што да правам таму?

Малта ќе ве стопли во студените есенско-зимски денови. Но, не само климата. Исто така кујната, културата и историјата на Малта ја прават исклучително популарна.

Историјата датира од седум милениуми и со право малтежаните се гордеат со неа. Современата Малта е основана во 1530 година, кога на островот се населиле витезите од Редот на Свети Јован, кога се обврзуваат да плаќаат кирија – еден сокол годишно. 

Останете барем ден во главниот град Валета. Низ самата престолнина најдобро се движите пешки или со градски превоз, кој е своевидна туристичка атракција и неодамна основно средство за движење.

Вреди да се прошетаат, дури само поради неописливото чувство да се качите во автобуси постари од нашите. До неодамна локалната градска мрежа располагаше само со ретро англиски автобуси останати од педесеттите години на 20-тиот век. За жал во 2011 година Малта се раздели со оваа шармантна атракција.

Како поранешна британска колонија движењето во Малта е лево, затоа треба некое време за да се навикнете каде да се види кога преминувате улица. Ако не ви пречи конкретно ова англиско наследство – изнајмите автомобил.

На овој начин ќе имате слобода да го обиколите самостојно целиот остров, да се сончате  на различни места секој ден, дури и да спиете во различни градови и да се претворите во вистински истражувач на непознати места. Градовите се преплетени еден во друг и ако не видите специјална плоча, нема да дознаете дека сте излегле од еден град и сте најавени друг.

Често туристите мислат дека разгледуваат одредено место, а подоцна се покажа дека не се таму каде што мислат дека се, што придава авантуристички возбуда на Вашето патување.

Ако сепак сакате да имате водич и возач – имате интересни автобуски тури, да ве одведат на саканите места.

Во Малта дури  и двете малтешки престолнини – поранешната и сегашната, се наоѓаат една до друга. Градот  е изграден на рид и низ лавиринт од улички кои  се искачуваат и слегуваат нагоре -надолу за радост на децата и не толку голема радост за постарите посетители на градот. 

Ако сте истражувач

Откако веќе го обиколите главниот град Валета и старата престолнина Медина, како и одморалиштето Сент Џилијан на главниот остров, редно е да се насочите кон некој од другите, бидејќи Малта всушност е архипелаг кој се состои од три острови – Малта, Гозо и Камини.

Островот Гозо се наоѓа само на 5 километри по море од островот Малта, но патот дотаму, освен што  е живописен, вреди дури само за да ја посетите Најинтересната и соодветно најмногу посетена од сите туристи знаменитост – Катедралата без купола.

Изградена во почетокот на 18 век, кога издвоените за изградба средства не биле доволни за да добие сеопфатен лик и да се изгради купола. Локалците практично процениле дека можат и без купола и катедралата си стои недовршена и до ден денешен.

Островот Камини се наоѓа меѓу Малта и Гозо и е цели голем 3 километри квадратни, има само еден хотел и четири-пет жители, најверојатно неговите вработени. Иако со мали димензии островот може да ви понуди незаборавен искуство, имено – пливање и особено нуркање во Сината лагуна.

Нуркањето е широко распространето и достапно во Малта. Островот нуди изобилство од инструктори и школи Нуркачка (за аматери и професионалци). На дното има доволно потонати авиони и бродови кои останале од Втората светска војна, но локалците се грижат да потопат и дополнителни туристички атракции – за разновидност и за будење на интересот на секој авантурист. Кои се овие објекти – ќе треба да одиме и да видиме за себе.

Ако сте турист

Ако преферираш да поминеш одмор на плажа, повеќе одколку да се нурнете во архитектонските убавини на местото, тогаш ќе бидете изненадени дека островската држава Малта располага со широк спектар чудни  плажи. Многу популарно меѓу туристите место е Pretty Bay (Убава плажа) до Birzebbuga на главниот остров. Иако со гласно и ветувачко име, плажата Pretty Bay, може и да била некогаш убава, но веќе не е и местото е познато меѓу локалците како плажа со несоодветен назив.

Ние ве охрабруваме да ја посетите Анкар Беј (Anchor Bay) во северозападниот дел на островот, Golden Bay и плажите на Сент Пол Беј.

Како да си организирам патување и колку ќе ме чини?

Малта е дестинација за која лесно и брзо можете да организирате сами и ќе најдете дека не само е поевтино, но е и многу позабавно да ги посетувате знаменитостите самостојно и сами да го дефинирате времето што ви е потребно за да ја видите.  Не грижете се, New Ways of Travel имаат топ понуда за Вас. 

Неколку совети за целосно да уживате во одморот:

– ако патувате со градските автобуси, потрудете се да имате ситни монети евра во себе, за да не си заработите лути погледи од возачите. Сепак ако не знаете каде да се симнете, кого друг ќе прашате ?;

– “Хоп-он – хоп-оф” автобусите на островот се удобен, профитабилен и интересен начин да запознаете островот. Тоа се автобуси на два ката, кои одат целодневно по претходно наведена рута, како вие може да се качувате и слегувате на секоја станица на пат, да гледате она што ви е интересно, а потоа да се качите повторно следниот hop on – hop off автобус од местото на кое сте слегле;

– кригла вкусна пиво може да се најде и за едно евро;

– Малта е островска држава. Влагата и морското ветре прават чувство дека не е премногу топло, но сонцето е значително посилно отколку во Македонија, па не заборавајте да користите масла за сончање;

– кога посетувате цркви задолжително треба да се прекријат рамената и колената;

– внимавајте додека преминувате – користете само пешачки патеки и се погледнува најпрвин десно – автомобилите доаѓаат оттаму;

– малтешката кујна има специфичен вкус. Задолжително посетете локален ресторан, каде што ќе може да се пробате мешавина од медитеранска, арапска и африканска кујна во едно;

– ако барате мир и тишина, нема да го најдете во Малта. Малта е колоритна, бучна и полна со туристи. Бидете подготвени;

– За крај на пцујте по ресторани, можноста да ве послужи некој наш човек е многу голема.

Посетете ја Малта оваа есен за 8ми септември со New Ways of Travel и уживајте, целата понуда превземете ја тука.

 

  • Телефон 1: 02 3232234
  • Телефон 2: 070 339554
  • Факс: 02 3232236
  • Работно време:Пон – Пет од 09:00 до 18:00
    Саб од 09:00 до 15:00

МАЛТА – 08. Септември

Зошто токму Малта е Ваша дестинација за 8ми Септември?