• ,

  Неотел со одлична можност за сите подджувачи на македонската репрезентација

  Во пресрет на фудбалското првенство, НЕОТЕЛ, на сите поддржувачи на македонската репрезентација им овозможува одлична можност бесплатно да ги следат натпреварите од каде било во државата директно на својот смартфон или Android TV телевизор. Сите заинтересирани кои сакаат да гледаат од смартфон сѐ што треба да направат е да ја преземат апликацијата neoTV на својот […]

 • ,

  Македонското студио Омни Креатив со златна награда за дизајн на пакување во Њујорк

  Дизајнот на македонското студио Omni Creative е награден со злато на престижниот фестивал MUSE Design Awards 2021. Наградениот дизајн “NO BULL…“, еден од брендовите на Македонија-Експорт, е во категоријата пакување за закуски, десерти и ужини и е за производи кои се продаваат на американскиот пазар. “NO BULL…” е награден во конкуренција од 3942 дизајнерски решенија […]

 • ,

  Нова Златна книга – 17-то издание, на 20 мај (четврток) бесплатно со Слободен печат

  Новото печатено издание на Златна книга 2021/22 излезе од печат, годинава со нов изглед, во БОЈА и со нови информации. Златна книга е водечки домашен информатор, секогаш со нови и точни податоци со приближно 37,000 фирми, институции и организации. Покрај печатеното издание, сите информации се достапни и на веб страната www.zk.mk на деск топ или на мобилни уреди. Бесплатен примерок […]

 • , ,

  Како да го сервисирате вашиот Daikin клима уред?

  Имајте квалитетно греење и ладење! Неколку начини сами да го сервисирате вашиот клима уред. Следете ги овие совети од Паксон и Daikin, за да се осигурате дека Вашиот даикин инвертер клима уред ќе работи правилно. DAIKIN СЕРВИС МАКЕДОНИЈА Со редовно користење на вашиот клима уред, ќе започнат да се насобираат нечистотии, огромна количина на прав, […]

 • , , ,

  Зошто ви е потребна вентилација во затворен простор

  Во основа, вентилацијата има за цел да го отстрани застоениот воздух од затворените простории и да го замени со “свеж” надворешен воздух. КАКО РЕШЕНИЈАТА ЗА ВЕНТИЛАЦИЈА НА DAIKIN МОЖАТ ДА ПОМОГНАТ ВО ПРИЛАГОДУВАЊЕТО НА ДРАСТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ ВО НАШИОТ ЖИВОТЕН СТИЛ ПРЕДИЗВИКАНИ ОД COVID-19 Квалитетот на воздухот во затворен простор се дефинира како квалитет на воздухот […]

 • , ,

  Лизгачки системи кои ги исполнуваат најпрецизните барања

  Без оглед каде живеете, лизгачките врати и прозорци со големи димензии претставуваат совршен начин за создавање на импресивна и автентична архитектура, па така нивната популарност постојано се зголемува. Стамбениот простор станува се помал, а лизгачките врати и прозорци се совршено решение за оваа дилема: со овие системи кои навистина штедат простор, добиваме простор околу прозорецот […]

 • , ,

  Уредете го вашиот мал стан до перфекција

  Мал стан не значи дека треба да се откажете од вашето омилено парче мебел, па и ако е големо. Експертите по дизајн советуваат дека е подобро да се стави еден поголем предмет наместо голем број помали кои можат да направат хаос во просторот. Визуелно зголемете го просторот Изберете големо и темно, но комбинирајте го во […]

 • , , , ,

  Декор и дизајн со LLumar фолиите за градежни објекти

  Пескареното калено стакло е префинето, со зачудувачки богат естетски ефект, меѓутоа е многу скапо а неговото одржување и чистење е тешко. Да се прават промени на пескареното стакло практично е невозможно. Спротивно на тоа, LLumar декоративните фолии можат да го дадат истиот естетски ефект, но за пониска цена а одршувањето e лесно како и кај […]

 • , , ,

  Заштитни фолии за прозорци

  Стаклото е еден од најзначајните материјали во градбата на станбените објекти поради способноста да пропушта светлина и сончеви зраци во просторот. И покрај развиените нови технологии на изработка на стаклото, обичното прозорско стакло, кое сè уште најчесто се употребува во станбените објекти, има слаби карактеристики во поглед на контрола на соларната енергија, топлинска изолација и […]

 • , ,

  Што е магнезиум и како да препзонаете негов недостаток?

  Магнезиум е макроелемент, есенцијален минерал, неопходен за функционирање на над 300 ензимски реакции. На возрасен, здрав маж му требаат 420 mg магнезиум на ден, а на возрасна здрава жена 320 mg. Во телото на здрав возрасен човек има околу 24-30 грама магнезиум. Најмногу се наоѓа во коските, скелетот и срцевиот мускул, додека остатокот се наоѓа […]

 • , ,

  Што треба да знаете за РЕТИНОИДИ? Светиот грал на нега на кожата

  Ретиноидите и ретанол се деривати на витамин А или ретиноична киселина. Витамин А е витамин растворлив во масти, важен за добар вид, здрава коса и кожа како и за имунолошкиот одговор т.е. тој има подмладувачки ефект, го стимулира формирањето на колаген и го забавува неговото разложување. Поимот ретиноиди ги опфаќа сите деривати на витамин А […]

 • ,

  Е-капитолијада, изработуваме еко маски од електронски отпад

  Во насока на јакнење на јавната свест за заштита на природата и здравјето на луѓето, НУЛА ОТПАД во соработка со Капитол мол и Општина Аеродром поттикнуваат иницијатива за изработка на маски од електричен отпад кои ќе бидат презентирaни во форма на дигитална кампања на социјалните мрежи на Капитол мол под името Е-КАПИТОЛИЈАДА. Во Изборот на […]