, , ,

4 вида на чај и нивните бенефити за вашето здравје

Дали знаете каква улога имаат овие чаеви за подобрување на вашето здравје

Дали знаете каква улога имаат овие чаеви за подобрување на вашето здравје? Прочитајте подолу во текстот. Ги одбравме чаевите од брусница, босилек, цвет од тиква и лаванда како топ 4 чаеви за оваа сезона поради нивните лековити својства.

 Чај од Брусница

 • Пиењето на чај од брусница помага да се спречи појава на рани на усната слузокожа и други орални болести како гингвит.
 • Овој здрав чај може да придонесе да ја намалите телесната тежина.
 • Бидејки има детокс својства овој чај помага црниот дроб, линфите и бубрезите да ги извршуваат своите својства правилно.
 • Исто така користи при лекување на рак особено рак на желудник и рак на дојка.
 • Има својство да го намали холестеролот во крвта и да го намали процентот на васкуларни заболувања.
 • Една од главните придобивки од чајот од брусница е спречување и лекување на инфекциите на уринарниот тракт.

 Како се подготвува?

30 грама измиени брусници се ставаат во голем сад со вода, во водата се додаваат стапчиња од цимет и кафанфилче по ваш вкус. Веќе подготвениот сад се става да зоврие а потоа се намалува температурата, и се тивко се врие 30 минути. Се засладува по желба.

Чај од Босилек

 • Босилекот има својство на подобрување на меморијата и ги тонизира нервите.
 • Тој е многу корисен во отстранување на слуз од бронхите.
 • Кога се користи со мед и ѓумбир, чајот од босилек може ефективно да помогне при лекување на астма, бронхитис и други респираторни проблеми.

Како се подготвува?

Во шоља зовриена вода ставете прстофат суви лиестови босилек, поклопете и оставете да одстои 10 минути.

 Чај од цвет од тиква

 • Цветот од тиква е богат со калциум и фосфор, затоа се препорачува да се конзумира свеж или како чај при нагло растење или при третирање остеопороза.
 • Богат е со витамин Ц и фолна киселина.
 • Го подобрува целосното здравје и го тонизира телото.

Како се подготвува?

Во шоља за чај ставете цветови од тиква и прелијте ги со зовриена вода. Поклопете ги и оставете да се натопат 15 минути. Пред да пиете од чајот прецедете го.

 Чај од Лаванда

 • Чајот од лаванда се користи насекаде низ светот и има повеќе моќни својства. Нанапред позната е по својството на релаксирање на нервниот систем односно како арома терапија.
 • Лавандата помага да се намалат респираторните проблеми, кашлицата, астмата, бронхитисот и температурата на телото и се користи за лекување на треска.
 • Помага при лекување на чиреви, рани и исекотини.

Како се подготвува?

1 супена лажица сув цвет од лаванда се прелева со 300 мл врела вода. Се остава да одстои 10 минути и потоа се пие.

Како да се подготвите пред да одите во лабараторија?

4 вида на чај и нивните бенефити за вашето здравје