, , ,

Како да се справите со загаден воздух, нездрава исхрана и стрес?

Неколку лесно достапни начини за подобрување на вашето здравје и убавина

Во овој период од годината сите сме засегнати од загадениот воздух, обилната и нездрава исхрана околу празниците и славите, и секако секојдневните нервози и стрес. Специјално за вас одвоивме неколку лесно достапни начини за подобрување на вашето здравје и убавина.

Медицински чаеви

Чаеви кои се билни мешавини, за чие дејство постојат податоци во традиционалната медицина, но и во современата фитотерапија и се најдобриот природен начин за подобрување на различните состојби на организмот:

  • За грип и настинкиЕкспекто Микс е билна мешавина од корен од бел слез, ленено семе, бел синап и од сладок анасон. Се препорачува за подобрување на состојби на дишните патишта коишто се придружени со кашлица и со отежнато исфрлање секрет. Погледнете повеќе информации за овој чај тука.
  • За надуеност и грчеви во цреватаКолит Микс е билна мешавина од маточина, ајдучка трева, жолт кантарион, корен од гавез, подабиче и од ленено семе. Освен за надуеност и грчеви, помага и за подобрување на варењето на храната. Информирајте се повеќе тука.
  • За циркулацијаМемори Микс е билна мешавина од имела, коњско опавче, маточина, ајдучка трева, лист од коприва и од лист и цвет од глог кој се препорачува за подобрување на периферната циркулација и на циркулацијата во централниот нервен систем. Повеќе информации може да прочитате тука. За состојби со нарушена циркулација како што се проширени вени го препорачуваме чајот Вендо Микс, а повеќе за него погледнете тука.
  • За имунитет – чајот Имуно Микс ја зајакнува отпорноста на организмот, има противвоспалително дејство и истовремено помага во превенција од настанување на дерматитис. Информирајте се повеќе тука. Чајот Тоник Микс изобилува со хармоничен мирис и вкус добиен од листови од малина, јагода, коприва, иѓирот и корен од глуварче, а се користи за подобрување на состојби на анемија и општо зајакнување на организмот. Дознајте повеќе тука.

Додатоци на исхрана

Ацерола во вид на таблети се употребува против настинки, грип, воспаленија, како стимуланс за црниот дроб, диуретик, ја подржува работата на срцето и помага во оздравувањето на раните. Се користи исто така и за анемија, дијабетес, висок холестерол, проблеми со црниот дроб, ревматизам, туберкулоза, надворешни рани, отоци и помага за зајакнување на имунитетот и генералното закрепнување на организмот. Ацерола исто така содржи минерални соли кои помагаат во ревитализирањето на уморната и стресна кожа, го забавува стареењето на клетките, ги одржува капиларите и содржи протеини кои ја хидрираат кожата.

Масажи

Релакс масажа на целото тело за да почуствувате длабока релаксација и целосно опуштање на целото тело и сите сетила. Ќе ви овозможуви подобрен проток на витална енергија во телото, подобрена циркулација на крвта, лимфата и меѓуклеточните течности. Резултат на ова е подобрен метаболизам и размена на материи, детоксикација и прочистување на телото. Информирајте се повеќе за масажата на следниот линк.

После масажа, одбрете анатомска антибактериска перница за правилна позиција на вратот и главата во текот на спиењето. Погледнете од каде може да купите, по која цена со попуст на овој линк.

Третмани

Отсуството на сонце, екстремно ниските температури и студениот ветер во текот на зимските денови се главните виновници за сува кожа на лицето, без свежина и сјај. За повторно враќање на Вашиот сјај и здравиот изглед практикувајте ревитализирачки, нутритивен и длабоко хидрирачки третман за лице. Бесплатна консултација со специјалист дерматолог кој ќе ви го препорача најсоодветниот третман за вашето лице побарајте тука.

Да го одржуваме своето тело во добра здравствена состојба е наша обврска… инаку нема да може да го задржиме својот ум силен и агилен.

 – Буда

3 типови на фармерки кои мора да ги имате оваа сезона

Како да се справите со загаден воздух, нездрава исхрана и стрес?