, ,

Солена соба за здравје и релаксација

Одморете се и опуштете се во елегантната Хало Бјути Спа додека солените аеросоли длабински го чистат вашето тело и го релаксираат вашиот нервен систем.

Солено Царство за деца

Вашето дете ќе се чувствува како на плажа играјќи се во солените бранови додека солта го лечи со четирикратно поголем ефект од морската клима.

ПОМОГНЕТЕ СИ САМИТЕ НА СЕБЕ со оваа природна метода, ХАЛОТЕРАПИЈА, што се спроведува во СОЛЕНА СОБА.

Позитивните ефекти и лековитоста на сувите аеросоли е потврдена со биохемиски, микробиолошки, имунолошки и патоанатомски резултати.

Терапијата со аеросоли за возрасни трае 40 минути, а за деца 20 минути. Потребни се 12 до 20 последователни третмани и се препорачува да се повтора два до три пати годишно. Со оглед на тоа што халотерапијата е потполна природна метода и без никакви несакани ефекти, нема опасност од предозирање.

ПРЕСТОЈУВАЈТЕ ВО СОЛЕНА СОБА ВО КОНТИНУИТЕТ ОД 12-20 ДЕНА (ЗАВИСНО ОД ЗДРАСТВЕНИОТ ПРОБЛЕМ), ТОА ЗНАЧИ – ЕДЕН И ДВОМЕСЕЧЕН ПРЕСТОЈ НА МОРЕ!!!

Купон – 66% попуст на пакет за 5 особи во солена соба, цена со купон 500 ден.

ИНДИКАЦИИ

Респираторен систем

 • Алергија
 • Астма
 • Хроничен обструктивен бронхитис
 • Сува кашлица
 • ХОБС(хронична обструктивна болест)
 • Хроничен ринитис
 • Алергичен ринитис(полинозис)
 • Хроничен тонзилофарингитис(често воспаление на грло)
 • Синуситис
 • Отитис

Кожа

Големиот број на минерали во воздухот на солената соба ја јакне и обновува структурата на кожата.Во солта се наоѓаат антиалергени кои ја чистат кожата,ја детоксицираат, го подобруваат ph балансот и го забавуваат процесот на стареење, а особено се ефикасни за лекување на целулит.

 • Атопичен дерматитис
 • Контактен дерматитис
 • Екзема
 • Псоријаза
 • Акни

Други системи и органи

 • Проблеми со дигестија(гастритис)
 • Помага кај чир на желудник
 • Катар на дигестивниот систем
 • Кронова болест
 • Дијабетис
 • Нерегулиран крвен притисок
 • Состојба после инфаркт
 • Проблеми со коскено-зглобниот систем(артритис,остеопороза,смирува болки во зглобовите)

Релаксирачки ефект

 • Редуцира состојба на замор,стрес,нервоза и депресија
 • Хрчење(го намалува,решавајќи го отокот во нос,меко непце,орофарингс синуси)
 • Се зајакнува општиот имунитет,а со тоа се редуцираат честите настинки

Негативни јони

Одамна е познато влијанието на промените на јонизацијата во воздухот во природата врз човекот. Електрицитетот во воздухот најчесто го приметуваме со промена на времето или појава на циклони.

Наглиот пораст на позитивни јони пред олуја лошо влијае на луѓето, додека изразит пораст на негативни јони после олуја освежува и стимулира.

Загадениот воздух во големите градови постојано прави недостаток од вакви негативни јони,односно има вишок на позитивни јони,кои предизвикуваат болести на цивилизацијата или симптоми на болни згради кои се манифестираат како

 • Малаксаност и замор
 • Депресија, песимизам, несоница
 • Хипертензија и срцеви тегоби
 • Тешкотии во дишењето

Истражувањата покажаа дека само еден негативен јон со својот набој овозможува делотворно врзување на 10-80 молекули на јони на кислород во крвта,па така негативните јони ги балансираат сите значајни биолошки процеси на човечкиот организам,му даваат енергија и го отстрануваат заморот.

Негативните јони даваат живот и енергија на живите организми стимулирајќи ги сите функции.

Негативните јони доведуваат до подобра дигестија со подобрување на синтезата на дигестивните ензими.

Негативните јони го зголемуваат имунитетот со подобрување на синтезата на антителата во крвта што резултира со појака отпорност на болест.

Негативните јони допринесуваат за зголемување на мускулната маса и зајакнување на внатрешните органи.

Негативните јони ја регулираат Ph на кожата,ја подобруваат циркулацијата-ефектот е исцелување на промените,поголема еластичност и зарамнување на брчките.

Негативните јони ја стабилизираат мозочната функција.

Prof Jacob, prof of Phisiology with the Public Sanitation institute of Harvard University, негативните јони ги нарекува ВИТАМИНИ ВО ВОЗДУХОТ.

ЗАТОА ПРЕСТОЈУВАЈТЕ ВО СОЛЕНА СОБА – ТОА Е ПОЛЕЗНО ЗА ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ!

cetkicka i pasta za zabi

Совети за подобар здив од Др. Нина

Солена соба за здравје и релаксација